Jako Grupa OPEC jesteśmy świadomi skali i charakteru swojego oddziaływania na środowisko. Świadczymy usługi z zachowaniem dbałości o środowisko naturalne w każdym zakresie naszej działalności.
Polityka ekologiczna w zakresie ochrony środowiska realizowana jest w Elektrociepłowni Łąkowa poprzez wprowadzanie do procesów technologicznych uzasadnionych ekonomicznie rozwiązań, co pozwala na dotrzymywanie wymaganych prawem:
– standardów emisji pyłów i gazów wprowadzanych do powietrza,
– wskaźników zanieczyszczeń wprowadzanych ze ściekami do Rowu Hermana,
– norm hałasu wprowadzanego do środowiska.
Ochrona środowiska realizowana jest jednak nie tylko w Elektrociepłowni Łąkowa, ale na obszarze całego miasta Grudziądza, bowiem od 1985 roku prowadzone są działania mające na celu likwidację niskiej emisji poprzez przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Działania te trwają do dziś.
Do najważniejszych działań w kierunku ochrony środowiska należą:
– zwiększenie ilości wykorzystywanej biomasy do produkcji ciepła i energii elektrycznej,
– modernizacja źródeł ciepła w Elektrociepłowni Łąkowa: zwiększenie sprawności energetycznej, zmniejszanie zużycia paliw na jednostkę produkcji ciepła oraz poprawa wskaźników emisyjnych gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza,
– wysokosprawna kogeneracja, mająca wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych,
– zmniejszenie ilości spalanego węgla, spalanie węgla wysokoenergetycznego o niskiej zawartości siarki i popiołu,
– stosowanie urządzeń oczyszczania spalin, tj. instalacji odsiarczania, odazotowania i odpylania pozwalających na dotrzymanie granicznych wielkości emisji substancji wprowadzanych do powietrza. W wyniku przeprowadzonej w latach 2018-2022 inwestycji grudziądzka Elektrociepłownia ogranicza emisję dwutlenku siarki o 48%, tlenku azotu o 25%, a zainstalowane filtry tkaninowe o sprawności odpylania ponad 99,5% redukują pył ze spalin do poziomu pojedynczych miligramów na metr sześcienny. Instalacja oczyszczania spalin Elektrociepłowni Łąkowa ma na celu poprawę jakości powietrza oraz spełnienie przez OPEC GRUDZIĄDZ surowych, wymaganych unijnym prawem, poziomów emisji zanieczyszczeń.
– trwające i planowane działania inwestycyjne, m.in. budowa nowego wysokosprawnego kotła opalanego biomasą – słomą, mającego na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej w całkowitej produkcji energii z elektrociepłowni oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Nowy kocioł zasilany będzie słomą w postaci balotów, której pozyskaniem zajmie się spółka OPEC-BIO. Nakłady na tę inwestycję zostaną sfinansowane ze środków uzyskanych z NFOŚiGW.
Ważnym elementem efektywnego zarządzania ochroną środowiska w Grupie OPEC jest wyznaczanie obszarów, dla których istnieje możliwość zmniejszenia uciążliwości środowiskowej. Dlatego też planowane na najbliższe lata inwestycje na rzecz ochrony środowiska pozwolą na ograniczenie emisji substancji do powietrza.
Produkujemy paliwo ze słomy zbóż, siana i roślin energetycznych, zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Biomasę spalamy w elektrociepłowni w celu wytworzenia ciepła i energii elektrycznej. Pozwala to nie tylko na zmniejszenie ilości stosowanych paliw kopalnych, ale przede wszystkim przyczynia się
do poprawy jakości powietrza poprzez redukcję wprowadzanego CO2, pyłów czy tlenków siarki.
W związku ze zmianą przepisów regulujących wytwarzanie energii z biomasy od roku 2022, spółki OPEC GRUDZIĄDZ i OPEC-BIO przystąpiły do uczestnictwa w systemie KZR INiG. System ten daje podmiotom gospodarczym działającym w łańcuchu dostaw certyfikowanych paliw możliwość wykazania, że biomasa spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju (KZR), a tym samym w świetle przepisów uznawana jest za tzw. zero-emisyjną.
Jak pokazał 2023 rok, Grupa OPEC jest przygotowana do nowych wymagań w odniesieniu do biomasy, co potwierdził przeprowadzony przez DEKRA Certification audyt na spełnienie tych wymagań. Całość biomasy wyprodukowanej przez OPEC-BIO, jak i biomasy zakupionej z zewnątrz, dostarczonej do EC Łąkowa, spełniało kryterium zrównoważonego rozwoju (KZR).
Więcej o systemie KZR INiG dowiesz się tu: System Certyfikacji Biopaliw INIG-PIB
Elektrociepłownia Łąkowa posiada pozwolenie zintegrowane wydane przez Prezydenta Grudziądza, ważne bezterminowo. Pozwolenie to określa warunki korzystania ze środowiska instalacji IPPC i obejmuje swym zakresem pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, na odprowadzanie ścieków i pobór wód oraz na wytwarzanie odpadów. Reguluje szereg obowiązków dotyczących m.in. monitoringu środowiska i kontroli eksploatacji instalacji.
Instalacja do produkcji peletu agro posiada pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane przez Prezydenta Grudziądza. Pozwolenie określa warunki korzystania ze środowiska w obszarze wprowadzania gazów i pyłów do powietrza.
Emisja dwutlenku węgla – system EU ETS
Od 2005 r. Elektrociepłownia Łąkowa uczestniczy w systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Obowiązek ten wprowadziła wówczas ustawa o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i innych substancji, a obecnie ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. System zobowiązuje rozliczanie przyznanych uprawnień do emisji CO2 i coroczne ich umarzanie w liczbie odpowiadającej wielkości rocznej emisji.
Rok 2023 był kolejnym z IV okresu działania systemu EU ETS wyznaczonego na lata 2021-2030. Został on podzielony na dwa 5-letnie podokresy: lata 2021-2025 i lata 2026-2030. Dla tych podokresów będą określane przydziały bezpłatnych uprawnień do emisji. Każdego roku ich udział będzie systematycznie się zmniejszał, co wpływać będzie na wzrost kosztów związanych z zakupem uprawnień.
W okresie sprawozdawczym roku 2023 wyemitowano do powietrza łącznie 139 075 Mg CO2, objętego obowiązkiem rozliczania w systemie EU ETS. Zastąpienie paliwa kopalnego – paliwem odnawialnym (biomasą) pozwoliło na redukcję emisji CO2 w 2023 roku w ilości 41 931 Mg CO2.
W 2023 roku przyznano 28 567 uprawnień do emisji dwutlenku węgla. To także kolejny rok, w którym koszty związane z zakupem uprawnień do emisji dwutlenku węgla dynamicznie wzrastały i stanowiły jedną z najważniejszych pozycji w strukturze kosztów spółki.
Emisje gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza
Od 15 listopada 2004 r. w sposób ciągły w Elektrociepłowni Łąkowa monitorowane są substancje pyłowo–gazowe wprowadzane do powietrza ze źródeł energetycznych.
Układ monitoringu ciągłego wyposażony jest w system zbierania danych, który gromadzi, przetwarza, raportuje i archiwizuje informacje o stężeniach oraz emisji poszczególnych substancji wprowadzanych do powietrza. Ciągły pomiar i rejestracja tych wielkości, poza monitorowaniem aspektu środowiskowego oraz wyznaczaniem wielkości emisji substancji wprowadzanych do powietrza, będących podstawą naliczania opłaty za korzystanie ze środowiska, jest dodatkowym narzędziem pomagającym w optymalizacji pracy źródła ciepła.
Wielkość emisji substancji pyłowo-gazowych wprowadzonych do powietrza w 2023 roku:
Ochrona wód
W zakresie gospodarki wodno-ściekowej dotrzymywane są dopuszczalne wskaźniki zanieczyszczeń wprowadzanych ze ściekami z terenu Elektrociepłowni Łąkowa poprzez Rów Hermana do Wisły. Graniczne wartości określone są w pozwoleniu zintegrowanym. Dotrzymywanie jakości odprowadzanych ścieków jest możliwe dzięki zainstalowanym urządzeniom oczyszczania ścieków technologicznych, do których zalicza się dwukomorowy piaskownik oraz wybudowana w 2015 roku podczyszczalnia ścieków (filtr żwirowy). Podczyszczalnia pozwoliła na wykorzystanie przefiltrowanych ścieków w procesach gaszenia szlaki. Finalnie spowodowało to zamknięcie obiegu wody i ograniczyło jej pobieranie z sieci wodociągowej.
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami realizowana jest zgodnie z ustawą o odpadach oraz wymaganymi pozwoleniami w tym zakresie. Postępowanie jest zgodne z redukcją odpadów „u źródła” i realizowane następująco:
– optymalny dobór surowca, tj. wysokoenergetycznego i niskopopiołowego węgla kamiennego i biomasy,
– realizowanie prac inwestycyjnych podnoszących sprawność jednostek kotłowych,
– zamianę paliwa węglowego na biomasę,
Znaczenie ma również zagospodarowanie odpadów paleniskowych, które zgodnie z obowiązującym prawem wykorzystywane są m.in. do utwardzania dróg i innych powierzchni, odciążając jednocześnie istniejące składowiska odpadów.
Pakiet energetyczno-klimatyczny
Komisja Europejska 14 lipca 2021 r. przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych „Fit for 55” w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest wzmocnienie pozycji UE jako światowego lidera klimatycznego. Pakiet ma na celu unowocześnienie istniejącego prawodawstwa, zgodnie z celem UE w zakresie klimatu na 2030 r., które wesprze transformację w gospodarce, społeczeństwie i przemyśle do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz doprowadzi do zmniejszenia emisji netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu do 1991 r.
Spółka OPEC GRUDZIĄDZ realizuje założenia pakietu klimatycznego „Fit for 55”, który zakłada do 2030 roku:
W 2023 roku cele zostały realizowane na poziomie: