Od lat dokładamy starań, aby miejskie ciepło cechowało się jak najmniejszym wpływem na środowisko. Realizujemy działania mające na celu:
- sukcesywne zmniejszanie ilości spalanego węgla,
- wzrost udziału biomasy do produkcji ciepła,
- rozwój wysokosprawnej kogeneracji i sieci ciepłowniczej.
Najnowsze wskaźniki efektywności energetycznej za 2024 rok potwierdzają, że system ciepłowniczy w Grudziądzu działa sprawniej:
- współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej WPC = 0,683 (w 2023 było 0,973), dla porównania WP dla węgiel/gaz ziemny – 1,1
- udział ciepła wyprodukowanego w kogeneracji: αDH = 91,62% (w 2023 było 88,98%)
- udział ciepła wyprodukowanego z odnawialnych źródeł energii, dostarczonego do miejskiej sieci ciepłowniczej: UDH 22,36% (w 2025 roku po oddaniu do użytku kotła na słomę luźną planujemy zwiększenie do 40%), dla porównania UDH dla koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych w 2023 wynosiło 14,4%.
Współczynnik WPC jest wykorzystywany do wyznaczania poziomu efektywności energetycznej budynków, tzn. uzyskania wskaźnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej (EP) zużywanej przez budynek. Im niższa wartość współczynnika WPC tym korzystniej.
Dla mieszkańców korzystających z ciepła systemowego poprawa wskaźników efektywności energetycznej przekłada się na:
- stabilniejsze ceny ciepła: niższe zużycie paliw kopalnych przekłada się na niższe koszty produkcji ciepła
- czystsze powietrze: działając efektywniej, zużywamy mniej paliw, co ogranicza emisję zanieczyszczeń i poprawia jakość powietrza
- niższe straty ciepła: ciepło trafia do budynków bardziej efektywnie, bez niepotrzebnych strat.
Dla właścicieli budynków już istniejących, korzystających z ciepła systemowego, niski współczynnik WPC pozwala ograniczyć kosztowne działania termomodernizacyjne do np. wymiany okien, czy części izolacji zamiast pełnej termomodernizacji.
Dla inwestorów oznacza to atrakcyjność inwestycji w danym regionie. Przyłączając budynek do sieci ciepłowniczej inwestorzy mogą w ten sposób osiągnąć wymogi w zakresie efektywności energetycznej budynków przy niższych nakładach, w porównaniu z innymi źródłami ciepła.